Răspuns :
Metoda 1:
216:(6+3)=
=216:9=24 lei costa un iepuras si un ursulet
sau
Metoda 2:
6•i+3•u=216
i=u
6i+3i=216
9i=216
i=24
atunci și u=24
atunci iepurașii costa:24•6=144 lei
iar ursuleții costa:
24•3=72 lei
sper că te-am ajutat la ceva
Redeyes2
216:(6+3)=
=216:9=24 lei costa un iepuras si un ursulet
sau
Metoda 2:
6•i+3•u=216
i=u
6i+3i=216
9i=216
i=24
atunci și u=24
atunci iepurașii costa:24•6=144 lei
iar ursuleții costa:
24•3=72 lei
sper că te-am ajutat la ceva
Redeyes2
6 iepurasi .................3 ursuleti...............216 lei
un iepuras = un ursulet
6 iepurasi = 6 ursuleti
6 ursuleti + 3 ursuleti =216 lei
9 ursuleti =216 lei
1 ursulet = 216 : 9
1 ursulet costa 24 lei
3 ursuleti costa 3 x 24=72 lei
6 iepurasi costa 6 x24 lei = 144 lei
Verific: 144 lei + 72 lei = 216 lei
un iepuras = un ursulet
6 iepurasi = 6 ursuleti
6 ursuleti + 3 ursuleti =216 lei
9 ursuleti =216 lei
1 ursulet = 216 : 9
1 ursulet costa 24 lei
3 ursuleti costa 3 x 24=72 lei
6 iepurasi costa 6 x24 lei = 144 lei
Verific: 144 lei + 72 lei = 216 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!