La un centru de produse lactate s-au vândut în prima zi 84 litri ce lapte iar în a doua zi 92 litri încasându-se cu 40 lei mai mult decât în prima zi
Un litru de lapte costa:


Răspuns :

cu cati l s-a vandut mai mult in a2a zi?
92-84=8l

cat costa un l de lapte?
40:8=5 lei
92 de litri - 84 de litri = 8 litri (lapte)
40:8 = 5 lei un litru de lapte

R: 5 lei un litru
Sper ca te-am ajutat!!