Răspuns :
daca 3kg mere si 9kg rosii costa 81 lei , poti inmulti cu 2 si vei obtine ca 6 kg mere si 18 kg rosii costa 162 lei . observam ca cele 6 kg de mere se impart exact la 2kg de mere din a doua afirmatie (si tot asa e cu 18 kg de rosii si cu 6 kg de rosii din a doua afirmatie .
deci vei obtine ca 2kg mere*(inmultit)3 +6kg rosii *(inmultit) 3 = 162 lei
deci 2kg mere + 6kg rosii = 54 lei
deci vei obtine ca 2kg mere*(inmultit)3 +6kg rosii *(inmultit) 3 = 162 lei
deci 2kg mere + 6kg rosii = 54 lei
3 kg de mere............9 kg de rosii..........81 lei l (1)relatie (:3) / (-)le scad
1 kg de mere............3 kg de rosii.........81 : 3 =27 lei l (2) relatie
__________________________________________
(3 - 1) kg de mere.......(9 -3) kg de rosii.............(81 - 27) lei
2 kg de mere..............6 kg de rosii..................54 lei
Am impartit prima relatie la 3 si-am obtinut a doua relatie; apoi le-am scazut!
1 kg de mere............3 kg de rosii.........81 : 3 =27 lei l (2) relatie
__________________________________________
(3 - 1) kg de mere.......(9 -3) kg de rosii.............(81 - 27) lei
2 kg de mere..............6 kg de rosii..................54 lei
Am impartit prima relatie la 3 si-am obtinut a doua relatie; apoi le-am scazut!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!