problema 3 va rog mult e urgent

Problema 3 Va Rog Mult E Urgent class=

Răspuns :

Aflam suma totala de bani
54 lei + 36 lei = 90 lei
Aflam câți lei costa un kg
90 lei ÷ 10 kg = 9 lei
Aflam câte kg sunt in primul cos
36 lei ÷ 9 lei = 4 kg
Aflam câte kg sunt in al doilea cos
54 lei ÷ 9 lei = 6 kg

Cu plăcere !!!!! Fi sigur pe răspuns!!