Răspuns :
5 kg cirese ..... 15 lei
3 kg cirese ..... ? lei
[tex] \dfrac{15 \times 3}{5} = \dfrac{45}{5} = 9 \: lei \: (3 \: kg)[/tex]
3 kg cirese ..... ? lei
[tex] \dfrac{15 \times 3}{5} = \dfrac{45}{5} = 9 \: lei \: (3 \: kg)[/tex]
15 :5=3lei ( costa un kg de cirese)
3×3=9lei( costa kg pe care lea cumparat Andrei
3×3=9lei( costa kg pe care lea cumparat Andrei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!