Ana a cumpărat 5 kg de cireșe , plătind 15 lei . Dacă Mihai dorește să cumpere 3 kg de cireșe de același fel , câți lei va trebuie să plătească ?

Răspuns :

5 kg cirese ..... 15 lei
3 kg cirese ..... ? lei


[tex] \dfrac{15 \times 3}{5} = \dfrac{45}{5} = 9 \: lei \: (3 \: kg)[/tex]
15 :5=3lei ( costa un kg de cirese)
3×3=9lei( costa kg pe care lea cumparat Andrei