La o cantina s au cumpărat mere și pere, în total 96 kg., pentru care s au plătit 336 lei. Cantitatea de pere este de 3 ori mai mare decat cea de mere. Un kg. de pere a costat de doua ori mai mult decât un kg. de mere. Afla cât costa un kg de mere si cat costa un kg de pere.

Răspuns :

984:4 = 246 kg pentru compot

984-246=738 kg au ramas

738:2=369 kg pentru gem

369:9=41 kg ladite