Daca 7 kg de mere costa 28 de lei , atunci aflati cat costa 11 de mere.

Răspuns :

7 kg..........28 lei
11 kg.........x
---------------------
x=28x11:7=44 lei costa 11 kg de mere

sau
 
cat costa un kg de mere?
28:7=4 lei

cat costa 11 kg mere?
11x4=44 lei
28:7=4 lei (1 mar)
11 kg x 4 lei=44 lei (11 kg de mere)
Succes!