Patru elevi am plecat in excursie având 110 , 155, 119 și respectiv 146 lei . Fiecare cheltuiește aceeași suna și le rămân i total 198 lei . Câți lei cheltuiește fiecare ?
Plan 1) Cati lei au avut in total cei 4 copii? 110 lei + 155 lei + 119 lei + 146 lei = 530 lei 2) Cati lei au cheltuit impreuna? 530 lei - 198 lei = 332 lei 3) Cati lei a cheltuit fiecare? 332 lei : 4 = 83 lei a cheltuit fiecare copil
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!