La un magazin s-au adus 1024 kg de mere.În prima zi s-a vândut un sfert,a doua zi jumătate din întreaga cantitate,iar a treia zi restul.Știind că 1 kg de mere costă 3 lei ,află câtbs-a încasat în fiecare zi. Și cu datele problemei+ întrebări+rezolvări+răspunsuri!
1024:4=256 prima zi 256x3=768 lei prima zi 1024:2=512 a doua zi 512x3=1536 a doua zi 256+512=768 1024-768=256 kg vandute a treia zi 256x3=768 lei incasati in a treia zi
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!