Formulează o problema care sa se rezolve prin doua înmulțirii și o scădere.

De clasa a|||-a


Răspuns :

la un magazin erau  buchete. Primul buchet costa 35 lei, al 2 de 2 ori mai mult decit 1, al treila de 3 ori mai mult decit al 2 sia al 4 cu 100 lei mai putin. Cit costa buchetele?