Pentru 98 kg de roșii s-a plătit suma de 784 lei. Cât s-ar fi plătit, în plus, dacă s-ar fi cumpărat 125 kg de roșii?

Răspuns :

98kg rosii=784 lei
1kg rosii=784:98=8 lei
deci pentru 125 kg va plati
125×8=1000 lei
si at fi platit plus
1000-784=216 lei
deci va plati 216 lei in plus.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!


RO Lesson: Alte intrebari