300 de pixuri la acelasi pret costa la un loc 6000 lei.Cit costa la un loc 50 de pixuri de acest fel Metoda1 aflind intii pretul Metoda2 observind cum se scimba cantitatea si respectiv costul dau coroana

Răspuns :

6 000 lei : 300 = 20 lei (costă 1 pix)

50 × 20 lei = 1 000 lei (costă 50 de pixuri)
300= 6000 lei

Cât costa un pix ! 6000:300 = 20 lei / pix

Cât costa 50 pixuri = 20 x 50 = 1000 lei !

Merge și așa !

Deferența cantitatea 300 : 50 = 6 ori mai puțin
Cât costa 50 pixuri = 6000 : 6= 1000 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!


RO Lesson: Alte intrebari