La un magazin de jucarii s-au vandut dimineata 8 ursuleti si 6 ponei de plus pentru care sau incasat 466 lei iar dupa-amiaza sau vandut 4 ursuleti si 7 ponei de plus pentru care sau incasat 389 lei.Cat costa un ursulet?Dar un ponei?
8 ursuleti .............6ponei........466 lei
4 ursuleti .............7ponei........389 lei
4 ursuleti .............3ponei........233 lei
4 ursuleti .............7ponei........389 lei
u =ursuleți p = ponei Observam din enunț că: 4 u + 3 p = 233 lei 4 u + 7 p =399 lei ______________ =>> 4 p = 389 -233 4p =156lei
diferența de preț corespunde celor 4 ponei vânduți in plus Cât costă un ponei? 156 : 4 =39 lei (1 ponei) Cât costa 4 urși? din enunț avem:
4 u + 3 p=233 lei Inlocuim cu valoarea, ponei(39 lei) =>> 4 u +3 x 39=233 4u = 233-117 4 u=116lei Cât costa un ursuleț? 116 : 4=29 lei(1 ursuleț) Verificăm in oricare enunț! 8 ursuleți +6 ponei =466 lei Înlocuim! 8 x 29 + 6 x 39 =466 lei 232 + 234 =466 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!