Daca 9 sticle de ulei si 4 kg de zahar sunt 66 lei, sa ne gandim ca 4kg sunt 12 lei , acum 12÷4=3, dar nu stim daca e corect, deci ne verificam calculand 66-12=54 | 54÷9=6 V. 6×9=54 4×3=12 54+12=66 Deci 9 sticle ulei = 54 lei 4kg zahar = 12 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!