Dragos si Daria fac cumparaturi de acelasi fel. Dragos cumpara 2kg de mere si 5kg de pere, platind 26 lei. Daria cumpara 6kg de mere si 7kg de pere, platind 46 lei. Cat costa un kg de mere? Dar un kg de pere ?

Răspuns :

problema de mate la sectia lb  romana :))
facem sistem din cei 2:
mere=m
pere=p
[tex] \left \{ {{2m+5p=26} \atop {6m+7p=46}} \right. [/tex]
pe prima o inmultim cu -3 ca sa scapam de mere si ii asa:
[tex] \left \{ {{-6m-15p=-78} \atop {6m+7p=46}} \right. [/tex]
apoi le adunam si cele 6m cu -6m se reduc si ramane -8p=-32 in care 1 kg de pere ii 4 lei si din prima relatie scoate merele in care:2m+5*4=26 
2m=6 in care 1 kg de mere ii 3 lei