problema de mate la sectia lb romana :))
facem sistem din cei 2:
mere=m
pere=p
[tex] \left \{ {{2m+5p=26} \atop {6m+7p=46}} \right. [/tex]
pe prima o inmultim cu -3 ca sa scapam de mere si ii asa:
[tex] \left \{ {{-6m-15p=-78} \atop {6m+7p=46}} \right. [/tex]
apoi le adunam si cele 6m cu -6m se reduc si ramane -8p=-32 in care 1 kg de pere ii 4 lei si din prima relatie scoate merele in care:2m+5*4=26
2m=6 in care 1 kg de mere ii 3 lei