pentru 4kg de capsuni si 5 kg de cirese sau platit 69 de lei pentru 3 kg de capsuni si 4 de cirese sau platit 54 lei cat costa kg de capsuni si cat costa kg de cirese


Răspuns :

4x+5y=69
3x+4y=54
4x=69-5y
X=(69-5y)/4
3*(69-5y)/4+4y=54
3*69-3*5y+16y=216
207-15y+16y=216
Y=216-207
Y=9-cireșe

4x+5*9=69
4x=69-45
4x=24—-> x=6-căpșuni

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!


RO Lesson: Alte intrebari