Notăm i înghețata şi cu p prăgitura.
2i + 4p = 26
2i + 6p = 34
Înmulțim cu -1 prima ecuație şi obținem:
2i + 6p = 34
-2i - 4p = -26
Adunăm cele două ecuații şi obținem:
2p = 8, rezultă p = 4
Înlocuim în prima ecuație:
2i + 4×4 = 26, rezultă 2i = 26-16, rezultă 2i=10, rezultă i=5.
Deci o înghețată costă 5 lei, iar o prăjitura costă 4 lei.