Cat costa 5 kilograme de portocale daca pentru 3,25 kg Alina a platit 13,65lei?

Răspuns :

13,,65:3,25=4,2 lei costa 1 kg
5kg=5x4,2=21 lei
Regula de 3 simplă
3,25 kg...................13,65 lei
5 kg..........................x
x=(5×13,65)/3,25
68,25/3,25=21 lei