Răspuns :
13,,65:3,25=4,2 lei costa 1 kg
5kg=5x4,2=21 lei
5kg=5x4,2=21 lei
Regula de 3 simplă
3,25 kg...................13,65 lei
5 kg..........................x
x=(5×13,65)/3,25
68,25/3,25=21 lei
3,25 kg...................13,65 lei
5 kg..........................x
x=(5×13,65)/3,25
68,25/3,25=21 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!