2kg mere...5kg pere...26 lei | x 6
6kg mere...7kg pere...46 lei | x2
Asa trebuie sa faci pentru a egala adica:
12kg mere...30kg pere...156 lei
12kg mere... 14kg pere...92 lei
Si acuma scadem:
0kg mere... 16kg pere... 64 lei
Adica 16 kg pere costa 64 lei
Cat costa un kg de pere?
64:16=4lei
Dar 5 kg de pere?
4x5=20 lei
Cat costa 2kg de mere?
26-20=6 lei
Dar un kg de mere?
6:2=3 lei
Sper ca te-am ajutat