Ajutor URGENT!!!! Metoda comparației

Pt cantina unei grădinițe s-au cumpărat intr-o zi 4 tarte și 10 minitorturi și s-au plătit 132 lei. In alta zi, s-au cumpărat 9 tarte și 10 minitorturi de același fel , pt care s-au plătit 172 lei. Află cât costă fiecare produs.

Dau coroana primului care răspunde!!!!!!!






Răspuns :

4t. ..........10 m. ..........132
9t. ..........10 m. ..........172
---------------------------------
5 t. ......../. ................40
40:5 = 8 lei costă o tarta
132-8×4 = 132-32 =100 lei costă 10 mini torturi
100:10 = 10 lei costă un mini tort
..