Răspuns :
8 ursuleti ............6 ponei .........466 lei :2
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei
4 ursuleti ............3 ponei .........233 lei
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei (-)
................................................................
/ 4 ponei .......156 lei
1 ponei costa: 156:4=39 lei
3 ponei costa: 39×3=117 lei
4 ursuleti costa: 233-117=116 lei
1 ursulet costa: 116:4=29 lei
un ponei 29 lei;
un ursulet 39 lei
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei
4 ursuleti ............3 ponei .........233 lei
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei (-)
................................................................
/ 4 ponei .......156 lei
1 ponei costa: 156:4=39 lei
3 ponei costa: 39×3=117 lei
4 ursuleti costa: 233-117=116 lei
1 ursulet costa: 116:4=29 lei
un ponei 29 lei;
un ursulet 39 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!