La un supermarket s.au vandut intr.o zi 32kg de banane si 86 kg de portocale, incasandu.se 536 lei. A doua zi s.au vandut 96 kg de banane si 52 de kg de portocale incasandu.se 784 de lei. Cati lei costa un kg de banane? Dar un kg de portocale
32 kg banane...86 kg portocale...536 lei |×396 kg banane...52 kg portocale...784 lei 96 kg banane...258 kg portocale...1 608 lei96 kg banane.... 52 kg portocale... 784 lei_________________________________ ( - )// 206 kg portocale....824 lei Aflam cati lei costa 1 kg de portocale824:206 = 4 lei Aflam cati lei costa 1 kg banane[536-( 86×4)]:32=(536 - 344) : 32=192:32 = 6 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!