Răspuns :
1 kg carne _______ preț 100%
x kg carne _______ preț 125% (i.p.)
x=100/125=4/5=0,8 kg sau 800 g (mai mulți bani plătiți, mai puțină carne cumpărată)
x kg carne _______ preț 125% (i.p.)
x=100/125=4/5=0,8 kg sau 800 g (mai mulți bani plătiți, mai puțină carne cumpărată)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!