2kg mere-----5kg pere-----19 lei. | x2
5 kg mere-----10 kg pere----40 lei
4kg mere----10 kg pere----38 lei
--------------- -------------
5-4=1kg mere în plus.
40-38=2 lei în plus
2: 1=2 lei/ kg de pere
2x5=10 lei/5 kg de pere
2kg---- 10 lei----19 lei
10: 2=5 lei/ kg de mere