2kg de mere si 5kg de pere costa 19lei.5kg de mere si 10 kg de pere costa 40 lei.Cat costa 1kg de mere dar 1kg de pere

2kg De Mere Si 5kg De Pere Costa 19lei5kg De Mere Si 10 Kg De Pere Costa 40 LeiCat Costa 1kg De Mere Dar 1kg De Pere class=

Răspuns :



2kg mere-----5kg pere-----19 lei. | x2
5 kg mere-----10 kg pere----40 lei
4kg mere----10 kg pere----38 lei
--------------- -------------
5-4=1kg mere în plus.
40-38=2 lei în plus
2: 1=2 lei/ kg de pere
2x5=10 lei/5 kg de pere
2kg---- 10 lei----19 lei
10: 2=5 lei/ kg de mere