Dragos si Daria fac cumparaturi de aceelasi fel. Dragos cumpara 2 kg de mere si 5 kg de pere, platind 26 de lei. Daria cumpara 6 kg de pere, platind 46 de lei.
Cat costa un kg de mere? Dar un kg de pere?


Răspuns :

2 kg mere...5 kg pere...26 lei
6 kg mere...7 kg pere...46 lei
Inmultim prima relatie cu 3:
6 kg mere...15 kg pere...78 lei
6 kg mere...7 kg pere...46 lei
1) Cate kg pere sunt in plus?
15-7=8 (kg pere in plus)
2) Cati lei au costat perele in plus?
78-46=32 (lei 8 kg de pere)
3) Cat costa 1 kg de pere?
32:8=4 (lei 1 kg de pere)
4) Cat costa 15 kg de pere?
15×4=60 (lei 15 kg pere)
5) Cat costa 6 kg de mere?
78-60=18 (lei 6 kg de mere)
6) Cat costa 1 kg de mere?
18:6=3 (lei 1 kg de mere)
Verificare:
2 kg mere...5 kg pere...26 lei
2×3+5×4=6+20=26
2kgmere...........5kgpere...........26 lei|×3
6kgmere...........7kgpere...........46 lei

6kgmere............15kgpere..........78 lei
6kgmere.............7kgpere........46 lei
.........................................
/...........................8kgp............32lei
8kg pere =32 lei
1kgpere =32:8=4lei/kgpere
Avem primul rand:
2kgmere.........5kgpere.........26 lei
5kg pere =5×4=20lei
26-20=6lei costa 2 kg mere

1 kgmere=?lei
6:2=3lei/kgmere

1kg mere=3lei
1kg pere=4 lei