Răspuns :
5p..........2c..........26lei
8p..........2c..........38lei
3p.........12lei(am aflat diferenta adică un fel de egalarea)
12lei:3=4lei(o prăjitura)
4lei×5=20lei(5 prăjituri)
Acum scădem din diferență...26lei-20lei=6lei(2 ciocolate)
6lei:2=3lei (o ciocolată)
R:3lei o ciocolata,
4lei o prăjitură
8p..........2c..........38lei
3p.........12lei(am aflat diferenta adică un fel de egalarea)
12lei:3=4lei(o prăjitura)
4lei×5=20lei(5 prăjituri)
Acum scădem din diferență...26lei-20lei=6lei(2 ciocolate)
6lei:2=3lei (o ciocolată)
R:3lei o ciocolata,
4lei o prăjitură
Metoda comparatiei
5 prajituri ...........2 ciocolate ...........26 de lei
8 prajituri ...........2 ciocolate ...........38 de lei → scad relatiile
____________________________________________________
( 8 - 5) prajituri ........( 2 - 2) ciocolate.......38 lei - 26 lei
3 prajituri = 12 lei ⇒ 12 : 3 = 4 lei costa o prajitura
Din relatia 5 prajituri ...........2 ciocolate ...........26 de lei
26 lei - 5 x 4 lei = 26 lei - 20 lei = 6 lei costa 2 ciocolate
6 : 2 = 3 lei costa o ciocolata
5 prajituri ...........2 ciocolate ...........26 de lei
8 prajituri ...........2 ciocolate ...........38 de lei → scad relatiile
____________________________________________________
( 8 - 5) prajituri ........( 2 - 2) ciocolate.......38 lei - 26 lei
3 prajituri = 12 lei ⇒ 12 : 3 = 4 lei costa o prajitura
Din relatia 5 prajituri ...........2 ciocolate ...........26 de lei
26 lei - 5 x 4 lei = 26 lei - 20 lei = 6 lei costa 2 ciocolate
6 : 2 = 3 lei costa o ciocolata
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!