Un kilogram de mere costa 4,25 lei,iar un kilogram de pere cu 1,30 mai mult.Radu cumpara 3 kg de mere si 4 kg de pere.Ce rest va primi la 50 de lei ?

Pls cu metode de clasa a V-a


Răspuns :

1kg mere=4,25 lei
1kg pere=1kg+1.30=4,25+1,30=5,55 lei
3kg mere+4kg pere=3*4,25+4*5.55=12,75+22,2=34,95
50-34,95=15,05 lei (restul de la 50 de lei)