O gospodina a platit 19 lei pentru doua kg de banane si 3 kg de portocale .Alta gospodina a cumparat 4 kg de banane si doua kg de portocale si a platit 26 lei. Cat costa un kg de banane ?Dar unul de portocale?
2kg portocale.....3kg banane.....19lei 4kg portocale.....2kg banane.....26 lei
Înmulțim primul rând cu 2 pentru a egaliza si apoi scrie randul unu cu toate datele inmultire cu 2 rezolvare 6-2=4 38-26=12 12:4=3 3×2=6 26-6=20 20:4=5
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!