pr 9
14lei ÷ 7 = 2 lei costa o acadea
18lei ÷ 2 = 9 acadele poti cumpara
pr 10
18 lei ÷ 9 = 2 lei un pix
6 lei ÷ 2 = 3 pixuri poti cumpara
pr 11
200 ÷ 4 = 50 piese realizeaza un muncitor
350 ÷ 50 = 7 muncitori ar realiza 350 piese intr.o zi
pr 12
15 km ÷ 3 = 5 ore intr.un km
60 km ÷ 5 =12ore