URGENT:
3 kg mere costă 6,3 lei.
Cât vor costa 7 kg de același fel?


Răspuns :

3 kg...6.3
1 kg...x
7 kg..7x
(6.3:3)*7=14.7 lei costa 7 kg
Succes!
3kg mere..........6,3 lei
7kg mere............x lei
x=(7x6,3):3= 44,1:3=14,7 lei

7kg de mere costa 14,7 lei