un chilogram de bonboane costa 43,5 lei,iar un kilogram de banane-16,5 lei.Au fost procurate cate 2 kg de fiecare fel .Cat a costat toata cumparatura?Rezolvati problema prin doua metode

Răspuns :

(2x43,5)+(2x16,5)=
=87+33=
=120 lei

(43,5+16,5)x2=60x2=120 lei
1. 43,5*2=87
16,5*2=33
87+33=120
2.43,5+16,5=60
60*2=120