mihaela cumpara un creion si 3 caiete si plateste 15,50 lei.Daca ar vumpara doua creioane si 6 caiete,ea ar plati: a)23,25 lei b)27 lei c)38,5 lei d)31 lei Pentru 3 garoafe,3 lalele si 3 trandafiri se platesc 34,50 lei.Daca 2 garoafe impreuna vu 2 lalele vost 12 lei,atunci 1 trandafiri costa: a)6,5 lei b)5,5 lei c)7 lei d)5 lei Un kg de banane costa de trei ori mai mult decut un kg de mere.Alina cumpara un kg de banane si 3 kg de mere.Daca un kg de banane costa 7,50 lei,atunci Alina plateste pentru cumparaturile facute: a)17,50 lei b)12,50 lei c)15 lei d)22 lei Va rog dau coroana!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!