1.Pentru 10 pixuri am plătit 15 lei .Cat voi plati pentru 20 de pixuri? 10 pixuri ........15 lei 20 pixuri .....x x=20×15/10 x=30 2. 7 kg de cartofi costă 21 lei .Cat costa 14 kg de cartofi? 7kg cartofi ........21 lei 14 kg cartofi ......x x=14×21/7 x=42
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!