Dacă 2kg mere și 5kg pere costa 32,50,iar 2 kg mere și 7kg pere costa 43,50.Asta înseamnă că s-au adăugat 2kg de pere,care costa:43,50-32,50=11(lei 2kg pere)
1kg pere=11:2=5,50 lei
5kg pere=5,50•5=27,50lei
Atunci 2kg mere și 5kg pere(27,50 lei)costa 32,50
2kg mere=32,50-27,50=5 lei
1kg mere=5:2=2,50 lei