Răspuns :
1kg cireşe=59,50÷7
1kg=8,5( costul unui kilogram)
3kg=8,5×3
3kg=25,5( costul a trei kilograme de cireşe)
Răspuns final: 25,5 lei.
Sper că te-am ajutat !!
1kg=8,5( costul unui kilogram)
3kg=8,5×3
3kg=25,5( costul a trei kilograme de cireşe)
Răspuns final: 25,5 lei.
Sper că te-am ajutat !!
Mai intai e necesar sa aflam cat costa 1 kg. de cirese!59,50costa 7 kg.!Atunci 1 kg. de cirese va costa 59.50:7=8,50 lei!Iar Mihai va plati pt. 3 kg de cirese.....8,50x3=25.50 lei!O seara placuta!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!