Răspuns :
6 lalele + 4 garoafe = 21 lei
1 garoafa = 1 lalea + 1,50 lei
Reprezint grafic totalul lalelelor si al garaofelor
l-----l → am reprezentat printr-un segment pretul lalelei
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l + 4 × 1,50 lei
[_________________][______________________]
6 lalele + 4 garoafe
[________________________________________]
21 lei
21 lei - 6 lei = 15 lei → suma celor 10 partie egale ( 10 lalele)
15 lei : 10 = 1,5 lei → costa o lalea
1,5 lei + 1,50 lei = 3 lei → costa o garoafa
Verific: 6 × 1,5 lei + 4 × 3 lei = 9 lei + 12 lei = 21 lei ( corect )
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!