Pentru 3 Kg de cirese si 4 kg de cause,mama Anei a platit 46 de lei.Pentru 2 kg de cirese si 3 kg de caise,mama Corinei a platit 33 de lei.Ajutor pls.Ex 16.
6kg cirese....8kg caise....92 lei 6kg cirese....9kg caise....99lei 9-8=1 kg caise 99-92=7 lei un kg caise 7×4=28 lei 46-28=18 lei 18:3=6 lei un kg cirese Verificare 3×6+4×7=18+28=46
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!