Răspuns :
4 pixuri 3 creioane 13,70 lei
2 pixuri 5 creioane 12,10 lei inmultim cu 2
4 pixuri 3 creioane 13,70 lei
4 pixuri 10 creioane 24,20 lei
10-3=7 creioane 24,20-13,7= 10,5 lei
10,5 lei : 7 creioane =1,5 lei/creion
5 creioane ×1,5 lei/creion= 7,5 lei
2 pixuri costa 12,1-7,5=4,6 lei
1 pix costa 4,6 lei :2=3,3 lei/ pix
2 pixuri 5 creioane 12,10 lei inmultim cu 2
4 pixuri 3 creioane 13,70 lei
4 pixuri 10 creioane 24,20 lei
10-3=7 creioane 24,20-13,7= 10,5 lei
10,5 lei : 7 creioane =1,5 lei/creion
5 creioane ×1,5 lei/creion= 7,5 lei
2 pixuri costa 12,1-7,5=4,6 lei
1 pix costa 4,6 lei :2=3,3 lei/ pix
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!