daca 0,125 kg de mere costa 1,6 lei,cati lei costa 2,5 kg de mere

Răspuns :

Rezolvi cu metoda de trei simple:
pui :
0.125 kg ......... 1.6 lei
2.5 kg ....................x lei
x=2.5*1.6/0.125

S= 32 lei

Sper ca e ok! =)
0,125 kg........ 1,6 lei
2,5 kg............  x
x = 2,5 * 1,6 : 0,125
x = 4 : 0,125
x = 32 lei