George cumpăra 100grame de alune de pădure
Știind că alunele de pădure costa 80 de lei 1kilogram .
Vă rog e urgent.


Răspuns :

un kg are 1000 gr.....el cumpără 100 gr.....1000÷100=10(cumpără a zecea parte dintr-un kg)....80 lei÷10(partea din kg)= 8 lei plăteste pe 100 gr........