un pepene e de 6 ori mai scump decât o varză , adica mai mult cu 15 lei. Aflati pretul fiecarui produs

Răspuns :

p=6v,    p-v=15,   p=v+15,   egalam valorile lui p,  6v=v+15,   5v=15,  v=3 lei,  p=15+3=18 lei