Pentru acestă lunã ,familia noastră a cumpărat 3 kg de vinete si 4 kg de ceapă , plătind 95 de lei . Prețul unui kg de vinete reprezinta un sfertul unui kg de ceapa . Cati lei costa 10 kg de ceapa ?
x-vinete y-ceapa 3x+4y=95 x=y/4 Sistemul te las pe tine. Rezultatele sunt: x=5lei vinete y=20lei ceapa. Deci: Deci: 4kg(ceapa)----20lei 10kg-------xlei x=10*20/4 x=50lei. Bafta!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!