Pentru acestă lunã ,familia noastră a cumpărat 3 kg de vinete si 4 kg de ceapă , plătind 95 de lei . Prețul unui kg de vinete reprezinta un sfertul unui kg de ceapa . Cati lei costa 10 kg de ceapa ?

Răspuns :

x-vinete
y-ceapa
3x+4y=95
x=y/4
Sistemul te las pe tine.
Rezultatele sunt:
x=5lei  vinete
y=20lei  ceapa.
Deci:
Deci:
4kg(ceapa)----20lei
10kg-------xlei
x=10*20/4
x=50lei.
Bafta!