Pentru 15,5 kilograme de fructe s-au platit 55,18 lei. Afla cat costa 2,3 kilograme de fructe

Răspuns :

15,5kg------55,18lei
2,3kg---------xlei
x=2,3*55,18/15,5
x=8,188lei.
Bafta!
55,18 lei : 15,5 kg = 3,56 lei costa 1 kg de fructe 

2,3 kg × 3,56 lei = 8,188 lei costa 2,3 kg de fructe