5 sticle de suc si 6 pachete de biscuiți costa 32 lei ,iar 5 sticle de suc si 9 pachete de biscuiți costa 39 lei.Cat costa un pachet de biscuiți?

Răspuns :

Voi nota sticlele de suc cu S iar biscuitii cu B

5S + 6B=32 | *(-1)

5S + 9B=39

inmultim cu -1 pentru a putea reduce termenii (S)

-5S-6B=-32

5S+9B=39

---------------(+) Le adunam si iese

/ 3B=7 | :3 simplificam

B=7:3=2,33

S=3,6


Metoda comparatiei

5 sticle de suc ...............6 pachete de biscuiti .............32 lei

5 sticle de suc ...............9 pachete de biscuiti .............. 38 lei

_____________________________________________

( 9 - 6 ) pachete de biscuiti costa 38 lei - 32 lei

3 pachete de biscuiti costa 6 lei

6 lei : 3 = 2 lei costa un pachet de biscuiti

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!


RO Lesson: Alte intrebari