O persoana cumpara ekg de mere cu 4 lei/kg si 6 kg prune cu 2.5 lei/kg. Un kg de fructe a costat in medie:
A.2lei
B.2.5lei
C.3lei
D.3.5lei



Va rog e urgent. Dau coronita


Răspuns :

3×4+6×2.5=12+15=27
3+6=9
27÷9=3
C

media ponderata=(3*4+6*2.5)/9=(12+15)/9=27/9=3 LEI /KG  media

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!


RO Lesson: Alte intrebari