Răspuns :
daca 5 kg de căpșuni costa 45 lei 》 1 kg capsuni=45 lei : 5 = 9 lei
3 kg de cireșe costa 18 lei 》 1 kg cirese=18 lei:3=6 lei
2kg de căpșuni + 2kg de cireșe =
2×9 lei + 2 × 6 lei =
18 lei + 12 lei =
30 lei
3 kg de cireșe costa 18 lei 》 1 kg cirese=18 lei:3=6 lei
2kg de căpșuni + 2kg de cireșe =
2×9 lei + 2 × 6 lei =
18 lei + 12 lei =
30 lei
1) 45 : 5 = 9(lei kg de capsuni) 2)18:3=6(lei kg de cirese) 3)9x2=18(lei 2 kg de capsuni) 4)6x2=12(lei 2 kg de cirese) 5)18+12=30(lei amandoua 2 kg )
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!