Iulia a cumpărat la început de an școlar 28 de creioane și 8 caiete. Fiecare creion a costat 4 lei, iar toate creioanele au costat cât toate caietele. Cât a costat un caiet?

Răspuns :

28•4=112
112:8=14

Raspunsul -14 lei costa un caiet

28x4=112lei creioanele

112:8=14 lei un caiet

Sper ca te-am ajutat!