3 kg de mere costa 15 lei, 5 kg de mere vor costa ..

Răspuns :

[tex]3 \: kg \: mere \: ..... \: 15 \: lei \\ 5 \: kg \: mere \: ..... \: x \: lei[/tex]

[tex]x = \frac{5 \times 15}{3} = 5 \times 5 = 25 \: lei[/tex]

5 kg de mere vor costa 25 de lei

15:3=5

Un kilogram = 5 lei

Deci 5x5=25