alcătuite o problema care sa se rezolve cu 9×(3+4)

Răspuns :

9 copii primesc cate 3 mere si 4 banane.Cate fructe eu in total toti copii ?

Merele rosii costa 3 lei kg,iar merele galbene costa 4 lei kg.Bananele costa de 9 ori mai mult cat merele rosii si galbene in total.Cat costa bananele?