Răspuns :
Metoda comparatiei
4 kg de mere ............ 3 kg de capsune ..........30 lei
2 kg de mere .............5 kg de capsune ........... 36 lei l x 2
_________________________________= egalizez nr.-ul kg lor de mere
4 kg de mere ...........10 kg de capsuni .............72 de lei
4 kg de mere .............3 kg de capsuni ............30 lei
________________________________ = scad relatiile
/ 7 kg de capsuni = 42 lei
42 lei : 7 = 6 lei costa un kg de capsuni
30 lei - 3 x 6 lei = 30 - 18 = 12 lei costa 4 kg de mere
12 lei : 4 = 3 lei costa un kg de mere
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!